Restaurálni csak szépen II. – az R/3 beszélője

Írtunk már párszor a Magyar Királyi Honvédség egyik legendás rádiójáról, az R/3-ról. Arról is beszámoltunk, hogy a generátorszekrénnyel is bíró példány jelenleg a legszebb helyen, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiállításán tekinthető meg. S ráadásnak az is megírtuk, hogy a Külső D-2-es raktárból egy, az R/3-hoz tartozó igazi ritkaság is. Jelen cikkünkben az ugyancsak a D-2-es raktárból, de már annak zárása után, szó szerint a hulladékból kikotort R/3 beszélőszerelvény helyreállítását tárjuk elétek.

Hét végi hosszú és sok képes olvasnivaló – fogadjátok szeretettel… 🙂

1833be4e-c6c6-472f-80ee-9c1781384320

Fontos közbevetni: mivel a mikrofonhoz vezető kábel szerencsére eredeti hosszában élte túl a viharos évtizedeket, így a fénykép birtokában könnyű volt meghatározni a hiányzó részek hosszát. A mérést éppen csak vizes cérnával célszerű elvégezni: az ember egy varrótűvel finoman ráigazítja azt a vonalra, majd a végén mér és aránypárokkal kalkulál…

Folytatás

Álmodozzunk: 40 MHz

Mint korábban megírtuk, Írországban négy (!) teljes MHz-et kaptak az amatőrök a nyolc méteres sávból a saját céljaikra. Sőt, nem csak ők, hanem a szlovén kollégák is nyomulhatnak ott, meg van egy pár jeladó máshol is…

Folytatás

Vihar a rajműszer körül :)

Fene se gondolta volna, hogy HA8BDE Dénes Om minapi remek cikke ilyen nyílt és privát levelezésben megnyilvánuló hullámokat vet. De ezzel nincs is semmi baj, sőt, még hasznos is, hiszen az újonnan előkerülő adatok segítenek tisztázni néhány, a magyar katonai rádiótechnika múltját felfedő izgalmas részletet. Alant HA7WM Sanyi Om írását tesszük közzé – s hozzácsapjuk e sorok írójának személyes meglátásait is.

(A rajműszeres fotókat ez úton is köszönjük Sanyinak!)

P1120289

Folytatás

Morze nyelvi tanulás Morse Runner programmal

Gyakoroltam az előbb a Morse Runner programmal. Ez hívójeleket küldözget, és nekem úgy kell tennem, mintha QSO-znék velük. Harmadikként KB9BIT “hívott” meg, aminek nagyon örültem! Leírom miért:

Ahogy jöttek sorban a betűk, igyekeztem le nem maradni, és gépeltem sorban a K-t meg a B-t, de persze lemaradtam. Igyekeztem memorizálni a körzet számot, ami a 9-es volt. Még inkább lemaradtam 😊, de ekkor olyan pozitív inger ért, ami mindenért kárpótolt!

Folytatás

Az ALUNIV rajműszer

Remek házi szerzőnk, Balás B. Dénes távközlési technikus újfent egy remek cikket küldött nekünk. Látszólag egy apróságról ír – de ha jobban megkapirgáljuk a felszínt íziben kiderül, hogy nagyon is fontos kis tárgy a címben szereplő műszer. Hiszen egyrészt az ápoltak – másrészt az antikvitásokat szeretni szerelő amateurtársak, harmadrészt pedig a minden eredeti részletre adó pipifaxos gyűjtők figyelmét is felkeltheti HA8BDE Dénes Om dolgozata…

d

Folytatás

Téli Vihar 2020

c65593b3-a345-4ed1-b5a9-1b010511f653

(b-j) Klubtagunk Félix a korabeli és tökéletesen működő Paillard gyártmányú Bolex kamerával mint hagyományőrző haditudósító, Viktor, egy R/4 és egy Torn e.B, továbbá István és Zoli

Lezajlott a Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesület februári gyakorlata a hegyen. Sokan jöttünk össze, tanultunk és okoltunk, de jutott idő a vidámságra, a kulináris örömökre is. Ha minden a megfelelő tervek szerint történik, a következő esztendőben jön a (rádiós szempontból mindenképpen) nagyobb szabásúra tervezett folytatás…

Folytatás

Restaurálni csak szépen!

Közösségi oldalunkon pár napja nagyot ment a HA8BIT Peti K-10 jelű telefonközpontjának javításáról szóló anyag. Mivel ott nem írtunk róla bővebben, így nekieresztjük itt a billentyűzetet a témának. Igyekszünk néhány hasznos tanácsot is adni az ápoltaknak a tekintetben, hogy saját lomhalmaikat miként tudják restaurálni…

84910811_4107724915920040_6505006416816766976_n

Peti éppen az orvosi glicerint viszi fel a bőrtartók egyikére az ujjaival. Egy jól felszerelt rádióamatőr műhelyben efféle anyagoknak is helye kell, hogy legyen a páka, a reszelő és a “végső megoldást nyújtó” kalapács-balta kombók mellett… 🙂 (A fényrajz jobb szélén egy működőképes R-104 figyel, a háttérben meg ott a K-10 fedele.)

Folytatás

Különleges dokumentumok – avagy a Gyűjtő polca

Mindig öröm, ha az ember hozzájut néhány katonai leíráshoz. Természetesen az R-107T02 bumáskája is nagy érték a szemünkben, de az alábbi négyes bátran nevezhető különleges csemegének. Egyrészt a koruk, másrészt a magyar nyelvük miatt — harmadrészt meg azért, mert olyan amerikai, angol és német készülékekről szólnak, melyeket csak nagyon rövid ideig használt az úgynevezett “demokratikus” honvédség (1945-48) majd a Rákosi-éra néphadserege…

6ec8000a-310d-44d9-8341-9f172420bdfd

Folytatás