A Gyűjtő polca – Az R-105d, R-108d, R-109d, R-114d rádiókészülékek kezelési utasítása

91f838ec-d191-4104-8bfe-97de5cb81fd0

Kissé viseletes, de legalább nincs rajta hitel! 🙂

Az elmúlt hónapokban ismét a figyelem középpontjába kerültek a fenti leírásban szereplő rádiókészülékek. Mindez annak köszönhető, hogy valami okból rengeteg, jellemzően eszement áron kínált (és amatőr célra átalakítás nélkül totálisan használhatatlan) R-105d bukkant föl a hazai piacon. Persze tudjuk, a hülyeség semmiben nem jelent akadályt – így ez ellen mi a szerény eszközeinkkel legfeljebb annyit tehetünk, hogy az eredeti bumáska bemutatása okán mintegy melléktermékként e felületen is közhírré tesszük, mire érdemes figyelni, ha az ember ilyen berendezés megvásárlásában töri a kobakját…

Korábban már többször leírtuk, de ismét nyomatékkal leszögezzük: a Gyűjtő polca című sorozatunk mindig a tárgyalt kiadvány és az érintett berendezés ismertetését szolgálja. Aki ennek az ellenkezőjét állítja, az egyszerűen bolond. 🙂 Ezen túl ismét (és ismét) fölhívjuk a figyelmet egyre gyarapodó digitális könyvtárunkra, ahol újabban – hála a Magyar Honvédség Altiszti Akadémia vezetésének – egyre számosabb szkennelt anyag érhető el. Ugyancsak javasolható honlapunknak ezen szekciója – s bár könyvet senkinek nem adunk kölcsön, de ha figyelmesen elolvasod a fejlécben rögzített szabályokat, akkor talán képesek leszünk segíteni az éppen aktuális gondodon.

0e86a8c2-f2a3-4388-b121-be8992501603

Miket (is) rejt a láda?

Rákanyarodva a tárgyalt témára, érdemes előrebocsátani, véleményünk szerint a címben említett eredeti leírás korunkban is épp olyan könnyen beszerezhető, mint az R-107, R-111, R-130 és R-123M könyvei. Mindez nem csak a fiatal, kezdő gyűjtők szempontjából lehet érdekes, hanem azoknak is, akik már rendelkeznek valamelyik  adó-vevő családtaggal, de eddiglé’ nem került a birtokukba egy bumáska sem. E sorok írója a fényrajzokon szemlélhető első saját példányára a Központi Antikvárium műszaki szekciójában bukkant rá, de azóta nem csak a Jófogáson vagy a Vaterán találkozott vele, hanem börzék asztalain is alsó hangon úgy két tucatszor. Nem megvetendő tény, hogy az árak minden esetben kimondottan barátiaknak bizonyultak. S akkor sem kell elkeseredni, ha éppen nincs belőlük egy sem, mert előjegyzés is létezik a világon. 🙂

3e7e7e5b-4ec5-40e2-8d86-2c1a9692c8cb

A mechanikus vibrátor (szaggató) portréja

A tárgyalt művet a Honvédelmi Minisztérium jelentette meg 1967-ben. Mivel ez egy utánnyomás, érthető, ha akad belőle korábbi is. Az általunk látott első évszám 1963 volt, de állítólag létezik 1960-as is. A hivatalosságban a Hír/87 jelölést kapta. (Ennek analógiája például a Léfe/ – Légvédelmi figyelő műszerek, a Tüfe/ – tüzérségi figyelőműszerek – és így tovább a Pcfe/-n át egészen a Mű/-ig bezárólag. Ha lesz időnk, akkor majd szentelünk egy cikket ennek az érdekes, és a gyűjtőket erősen érdeklő témának is.) A bumáska írott része száznyolcvan oldal, míg a belekötött rajzokból tizennégynek kell lennie egy-egy érintetlen darabban. A tárgyalt berendezések adatait tizenegy oldalon találhatjuk meg, az anyagkészletet tíz lapon át mutatják be fotókkal, majd a műszaki leírás következik – mondhatni szokott módon – elképesztő alapossággal.

76553003-485d-4ecd-a8a1-b5a9ed86c436

A szóban forgó URH katonai rádiócsaládból amatőr célra az R-108d, az R-109d és korlátozottan az R-114d használható. Az R-105d alapból legfeljebb dísznek jó, vagy átalakítás után behúzható a tíz méteres amatőrsávba. (Szerintünk az előbbinek drága, az utóbbinak meg ilyen erővel beszerezhető a fentebb említett hármas bármelyike, esetleg az R-107 family egyik-másik tagja. Ezekről a rendkívül kedves kinézetű lomokról többször és szépen is írtunk honlapunkon. 🙂 ) Nyomatékkal említjük meg, hogy az utóbbi berendezés olyan frekvencián üzemel, melyet a Magyar Honvédség ma is aktívan használ.

d598fd17-f9ab-4e70-a61a-7d9e9180e46b

Száraz talaj – ej haj – nedves talaj – hajajajjjj… 🙂

A bevezetőben említett “örv” mentén intézzünk pár keresetlen szót a beszerzésben gondolkodó amatőröknek és/vagy gyűjtőknek. Az egyik legfontosabb, hogy a rádióba való lúgos akkumulátor minden vastelepen veszélyes hulladéknak számít, azaz túl sokat adni érte céltalan. Azt, hogy mit kell tenni a telepekkel, korábban HA5NKG Tamás igen rigorózusan körbejárta. Ezt tehát pipálható. Fontos, hogy a vibrátor menjen – a nélkül ugyanis az egész rádió használhatatlan lesz. E téren arra kell ügyelni, hogy a 60-as évek színvonalán álló adó-vevőkbe csak az eredeti, azaz mechanikus vibrátor dugható be hiba nélkül. Ha a modernebb, tranzisztoros példánnyal szeretnéd használni, akkor azt tekerd körbe egy szigszalaggal, hogy a ház ne érintkezzen a rádió vázával. Még valami: ha külső tápról adsz neki százhúsz és százötven Voltot, akkor a vibrátort előtte mindenképpen távolítsd el! Ha nem így jársz el, akkor könnyedén kukázhatod kedves lomodat. Még valami: a mechanikus szaggatók cca 2,5-3,5 órát bírnak adásban. Nem véletlen, hogy némelyik tartalék dobozban mindjárt kettő is található belőlük…

f9e63fd9-7b3d-4fbb-8151-fa1d4890efd6

A kihajtogatható kapcsolási rajz leporelló méretű 🙂

Mára ennyi fért bele. A korábban leírtak most is igazak: nézegessétek a klub digitális felületeit, lévén oda gyakrabban kerülnek ki mindenféle kisebb-nagyobb írások. De persze ez nem akadályoz meg bennünket abban, hogy hamarosan e felületen is jelkezzünk’ a friss érdekességekkel! 🙂

Ha valami érdekel, kérdezz bátran. Mi is voltunk kezdők. Max ha nem tudjuk a feleletet, fölhívunk egy nálunk okosabb embert.

 

73!

HA5CBM

Miklós

Military Szakosztály

 

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .