Kísérletezni jó. Az ember (ön)képzi magát, bővül a látóköre s néha a villany is megrázza. Ez van, ezért vagyunk amateurok. Alant pár sor következik – amu ugyan nem váltja meg a világot, de tanulni azért lehet belőle. Sőt variálni – de ez már kizárólag csak rajtad múlik… 😉
R-107-et nem hagyunk az út szélén! Túl azon, hogy mind a négy verziót gyártotta a Videoton, kiváló kis ketyere még ma is. Jó, elismerjük, nem kell mindenkinek olyan szinten bűnbe esnie, mint némelyik klubtagunknak, akiknek akár hét-nyolc is akad valamelyik sarokban-polcon-telken – de azért ha látsz egyet akárhol és még nincs, semmiképpen nem kerüld el a beszerzését.
Vélhetően már kitaláltátok, HA5SPA Péternek is akad pár ilyen adó-vevője. Akit egyébként bővebben érdekel a téma, itt olvashat róluk kissé bővebben. Fontos megjegyezni, van hozzá táp is HA5IKS Pisti leírásában, aztán dolgoztunk csöves berendezéssel és konverterrel két méteren, közöltük a leírását, volt az ellátásról sokadik felvonás, bemutattuk az M-es verziót és zárásként egy step-down eszközt is elétek tártunk.
No, de lássuk végre, mit művel Péter? Mint a fenti videóból már talán némileg lejött, egy Arduino berendezéssel futott neki a lomhalom HF bemenetének, a másik, modern cájggal pedig csinosan kigyűjtötte a hangot az éterből.
R-107 billentyűzés Arduinóval – azaz “A” recept:
- Végy egy Arduino Nanot
- egy darab 7k5 Ohmos ellenállást
- egy darab 2N5551 tranzisztort – ez fogja majd PTT-zni a rádiót
- és egy darab bontott csatlakozó a beszélőkészletről
Az Arduinón a kimenet a D13, így a gyárilag ide kötött LED-en is látszik a jel. A PTT-zés a beszélőkészlet egyes és négyes kivezetései között lehetséges. A kódoláshoz pedig innen lehet ötletet meríteni.
Na! Ugye nem is olyan bonyolult?
Ha megépítetted, s esetleg van róla pár fotód, nyugodt szívvel dobd el nekünk, megosztjuk a többiekkel is! 🙂
73!
HA5SPA Péter