Beütött a modernitás a határba: a TS-790E szubjektív ismertetése

Jogos kritika ért – írjak mást is, mint militaryt. Engedve a nyomásnak elsőként egy közel harminc esztendős, de a világban helyét a ma is megálló civil masina, a Kenwood TS-790-es készülékének bemutatására vállalkozom. A cájg igen sokat tud – ha másban nem, hát frekvenciában, lévén két métertől huszonhárom centiméterig dolgozik, s ha akad, még ATV modul is csatlakoztatható hozzá. A saját berendezésemet 1999-ben vettem, s bár 1990-ben gyártották, szervizben eddig tudtommal (és a szakember ítélete szerint) csak kétszer járt.

TS-790 kora esti fényben, tetején a 70 MHz-es konverterrel

Folytatás

A „Go-Box” – azaz egy komplett hordozható vészhelyzeti rádióamatőr berendezés

Az alábbi cikket HA5CLF István amatőrtársunk írta, Mint a bevezetőben megjegyzi, nem mindig könnyű összeszedni a szükséges rádióamatőr eszközöket egy kiszállás alkalmával, legyen az egy nyári “field-day”, vagy egy vészhelyzeti gyakorlat – nem is beszélve egy valós vészhelyzetről. Akad, ami készenlétben áll a QTH-n (legalább is a Rádióamatőr Készenléti Szolgálat (RKSZ) tagjainál ezt feltételezem), viszont egy-egy eszköz bizonyára az állomás egységes részét képezi, hisz a rádióamatőrök büdzséje is véges. Így aztán, nem olyan egyszerű a szükséges eszközök előkészítése „bármilyen” alkalomra – sőt, számos esetben a helyszínen való összeszerelés sem triviális feladat. Általában a legnagyobb félelmem, hogy mi lesz, ha egyszer otthon felejtek egy csatlakozót vagy egy kábelt, és meghiúsul a kiszállás…

Egy kiválóan elkészített Go-Box (HA5CLF)

Folytatás

QRP rádiók – mit nyújtanak nekünk?

Sokan kedvelik közülünk a QRP rádiókat, nagyon sokféle okokból.
Van aki az építés örömét látja egy-egy KIT-ben, vagy saját fejlesztésű rádióban, mások a kis súlyt, könnyű hordozhatóságot, a nagyfokú mozgásszabadságot élvezik, és túrákra, SOTA, COTA, Gyalográdió aktiválásokra viszik magukkal. Van aki csak a családi nyaralásra szeretne úgy rádiót vinni, hogy a család többi tagja ne véres rongyként tekintsen az asztali RIG-re, mert nem fért be miatta a csomagba az Xbox, vagy a gumimatrac, ezért inkább a kicsit választja. Legyen bármi is az ok, a végeredmény ugyanaz. Úton vagyunk, és nálunk van egy rádió. Lássuk hát, mire használhatjuk, milyen szolgáltatásokat nyújtanak. Folytatás

Az OIRT sáv vétele katonai lomhalmokkal – avagy patika terjedés 70 Mc/s-on

A laktanyában nem szokás cicózni: azzal rádiózunk, amit a sors elénk vet. Így például az URH (esetünkben a négy méteres) sáv vételére (szerintünk) első osztályú párosítás az R-323M vevő és az R-130M adó-vevő sokak által irigyelt antennahangolója a nyolcvan méteres dipóllal. (Nem is csoda, hogy az illesztő a „jó lenne még egy” kategóriába esik, hiszen a teljes RH mellett a hat méteres tartományt is kacagva lehangolja… 🙂 )  Az alábbi „cicavideók” a tegnapi (2017. VI. 19.) kiváló terjedést szemléltetik. A minőségért én kérek elnézést! 🙂

Íme a főhősök, azaz az R-323M és az R-130M illesztője. A krokodilcsipeszes megoldás meglepően jól dolgozik, az URH vétel pedig nem okozott gondot az inverted V-alakban kihúzott nyolcvan méteres dipóllal sem… 🙂 (HA5CBM)

Folytatás

A Magyar Néphadsereg R-30 típusú közepes rádióállomása – I. rész

Nagy fába vágjuk a fejszénket, amikor nekifogunk bemutatni az R-30-as katonai adó-vevőt. Az írást HA8BDE Balás B. Dénes távközlési technikus, jeles technikatörténészünk jegyzi. Az anyag több részben érkezik, s közben, mintegy „kikapcsolódásképpen” természetesen nem felejtkezünk el a Magyar Királyi Honvédség titkosítási eljárásairól sem. Ha a szöveg ismerős, nem véletlen, de ez azért Dénesnek köszönhetően messze több annál, mint ami máshol megjelent. Lesznek sztorik is, így mindenképpen érdemes végigolvasni a folyamot… 🙂

Egy szép R-30 – nem mellékesen működik IS! 🙂 (HA5CBM – de sajnos nem az én készülékem! 🙂 )

Folytatás

Fejlesztés Szentendrén

Egy rádióklub életében olykor egészen apró ügyek is képesek óriási sikerélményt generálni. Ezt éltük át múlt héten a Vodafone (Link) támogatása kapcsán – vagy minap Szentendrén, az Altiszti Akadémián. Utóbbi állomáson egy forgatót biggyesztettünk föl, arra pedig rászereltük az eddig mostohább ponton rögzített 70 Mc/s-on üzemelő Yagi antennát. Nagy cikket ne várjatok, ez inkább csak amolyan kedvcsináló…

Nekifutunk a szerelésnek…

Folytatás

Kiegészítés a Magyar Királyi Honvédség Crypto-2-es titkosítási eljárásának feltöréséhez

Bevalljuk őszintén, bár titokban reméltük, mégsem hittünk túlzottan abban, hogy a Magyar Királyi Honvédség Crypto-2-es kódolási eljárásának feltörése (Link) komoly szenzációt kelt a szakemberek körében. Ám hála Istennek a cikk meglepő karriert futott be, melynek köszönhetően több telefont és levelet kaptunk, s nyomában egy rendkívül izgalmas beszélgetésre is sor került a minap zárult Burabun. Az alábbi ppt-fájlt Imhof László hiradó alezredes barátunktól kaptuk. Mindez csak egy gondolatkísérlet a részéről, semmi több, hiszen jelenleg mindössze egy (helyesebben kettő, de erről hamarosan…) távirat ismert. Laci katonához illő egyszerűséggel és alapossággal vezeti végig elgondolását. Az anyag a hajtás után jön. Jó szórakozást!

Ez ugyan nem második világháborús anyag, de attól még témába vág és nem mellékesen kész csoda, hogy megmaradt. Ezt a könyvecskét még az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregeének titkos rádióhíradásában használták… (A szerző tulajdona.)

Folytatás

Köszönjük a Vodafone támogatását!

A hazai rádióamatőr élet egyik kiemelkedő eseménye a Csepel-szigetén megtartott Burabu. Klubunk idén is ott volt a rendezvényen, s ahogy azt tőlünk megszokhattátok, ismét felvonultattuk legújabb fejlesztéseinket – így egyebek mellett a HamNetet is. A szervezés során azonban akadt egy kis gondunk, amelyet végül a Vodafone segítségével sikerült áthidalnunk.

A ritka pillanatok egyike, amikor éppen senki nem járt nálunk… 🙂

Folytatás

Egy Vietnámot megjárt R-326-os lomhalom – HA2MN Tibor újabb írása

HA2MN Tibor nagyszerű tegnapi cikke után itt egy újabb írás – ezúttal egy világjáró R-326-os lomhalomról. Erről (de nem „erről”!) a rádióról korábban (Link) már értekeztünk – ám nem ilyen mélységben és alapvetően más, azaz szubjektív vonatkozásban. Ez úton is köszönjük Tibornak a közlésre való átengedést – s akkor fogadjátok szeretettel a Vietnámot megjárt készülék történetét…

Meglátni és megszeretni egy pillanat műve… 🙂 (HA2MN)

Hát még a hangja!

Folytatás