A gyűjtő polca: A BTR-50-PU-II páncélozott vezetési pont kezelési szakutasítása

Ugyan rendkívül csekély az esélye annak, hogy valamelyik honfitársunk kertjében egy ilyen lánctalpas álljon “véletlenül”, de ennek ellenére érdekes lehet ez a leírás is. Pláne annak fényében, hogy egész gyűjteményes tárházát adja egy raklap híradó és más különleges eszköznek. A könyv a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum könyvtárában szabadon elérhető, így aki kíváncsi a részletekre, ott helyben bátran lapozgathatja.

BTR-50PU-013-795145

Egy kiváló BTR-50-PU modell… (A kép forrása.)

Folytatás

Forgalmi körök a magyar királyi honvédség páncéloscsapatainál…

Rendkívül érdekes és izgalmas anyag került nemrégiben e sorok lejegyzőjének a birtokába. A pár oldalas, a háború alatt sokszorosított lapok a világégés előtti és alatti rádiókiképzést segítették – s ezen túl tartalmaznak egy olyan betétet is, amely az 1H-221-es forgalmi rendszámú tankhoz tartozott és 1944. II. 19-én született. Mivel mi nem érezzük magunkat a vonal szakértőinek, meghagyjuk másnak annak kinyomozását, hogy ez is csak egy gyakorlólap vagy esetleg egy éles bevetés csekély maradványa…

Folytatás

!!! Informatikai Karbantartás !!!

Tisztelt Barátaink, Kedves Rádióamktőrők!

Tervezett karbantartás miatt
2019.11.27.-én 11:00 – 14:00 óra között
sem a HAMNet hálózat,
sem a DMR hálózat,
átjátszók közötti és a szerver közötti kommunikációja nem lesz elérhető.

Tehát a DMR átjátszók “csak” lokális üzemben fognak működni.

Megértést és türelmet kérünk.

Ezt tedd zsebre, ha börzére mész! :)

Ezen praktikus írás alapvetően HA5IKS Pisti ötlete nyomán született. Felvetette, hogy jó lenne valami összesítés, ahol a kezdő gyűjtő megtalálja, milyen csövet keresgéljen a rádióihoz a börzén. Hát rajtunk ne múljon, adunk egy listát, hogy milyen lomhalomba milyen uborkásüveg dukál. Ez annak is jó, aki még nem rendelkezik az adott cájggal, de tervezi annak beszerzését, így előre gondolkodva tekingethet szét a kínálat hűvös, üvegesen – vagy olykor fémesen – csillogó halmai között.

Folytatás

Még több Leonidát az égre!

Az eredeti KDR-es mondás szerint ugyan a “közéletbe” kellene a még több Leonida – de mivel ott már amúgy is van épp elegendő mennyiségű fényesség, maradjunk inkább a fejünk fölé boruló égnél. E rövidke írás apropója amúgy az is lehetne: újoncok is nagy bátorsággal elkezdhetik! És ebben az állításban tényleg semmi vicc nincs…

Folytatás

Amatőrök a tudomány színpadán

November 14-én zajlott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának Híradó Tanszéke által idén huszadik alkalommal megrendezett “Kommunikáció” nemzetközi tudományos-szakmai konferencia. Ezen a fórumon a a professzionális- és a védelmi szférát képviselő szakemberek osztják meg ismereteiket a résztvevőkkel.

Folytatás

Beszámoló a HA5MRC 2019. évi Műszaki Napjáról

Legnagyobb szerencsénkre az idei év sem múlt el a Műegyetemi Rádió Club HA5MRC szokásosnak mondható Műszaki Napja nélkül. Az eseményt mint mindig, idén is dr. Gschwindt András HA5WH nyitotta meg a nagyszámú, hatvan fölötti’ közönségnek. Jellemző, hogy a BME tantermében annyian gyűltek össze, hogy volt, aki be sem fért. A későn jövők idén is a szomszédos teremben kivetítve, hangosítva tekinthették meg az előadást – következzék tehát HA5IKS Pisti képes beszámolója…

65692051-3c4b-4e19-b5f8-9e478f7f50ed

Folytatás

Sokak kérésére: íme a TMG-1 leírása

Sokan kérték, nekünk meg régi adósságunk volt – a minap pedig volt pár szabad percünk, így gyorsan beszkenneltük a legendás TMG-1-es eredeti leírását. Szép zöld lett, ez igaz – de ettől még olvasható, értelmezhető.

6280dfe7-bf45-402c-bb75-f090560b2f5b

A fotón egy olyan példány látható, mely egy külső dugasztápról üzemel

Folytatás

Nixie cső regenerálás

HA5SPA Péter ezúttal a Nixie csövek regenerálásáról készített egy remek írást. A téma azért előremutató, mert ezeket az ötletes eszközöket immár a szinte senki sem gyártja (egy kivételt leltünk), így minden példányra vigyázni kell, mint a szemünk fényére. Ennek megfelelően persze az áruk is egyre feljebb kúszik – s azt ugye senki nem szereti, ha sokat kell fizetni “bármiért”. Az meg már tényleg csak hab a tortán, hogy nekünk, magyaroknak ehhez is közünk volt… 🙂

boswau-glow-lamp-patent

                           Hans Boswau U. S. Patent-ja az 1930-as évekből

Folytatás

HA2ARM de HA9HAF9A

Tegnap remek QSO-t bonyolítottunk le Tata és Szentendre között. Az előbbi településről HA2ARM – op. Attila -, míg az utóbbi helyszínen, azaz a Magyar Honvédség Altiszti Akadémiájáról HA9HAF9A állomás dolgozott. Ismét nem nagy sztori – mondhatja bárki – de ha jobban megkapargatjuk a történetet kiderül, hogy ez egyáltalán nincs így. Ugyanis ez az összeköttetés ismét azt mutatja, hogy nem kell mindig sok milliós cucc, hanem kevéssé modern/kövület eszközökkel is pompásan lehet örömrádiózást folytatni…

3188e50c-0337-42a8-9e8f-1a62bedf445f

Folytatás