Tyúkbélen az R-10!

A tegnapi R-10 videó után íme egy újabb gyöngyszem: a hatvanöt esztendős masina távvezérlése egy szintén ilyen korú TBK-2-es telefonról. Bevalljuk őszintén, erre a verzióra-részre eredetileg nem gondoltunk, de ahogy szokták mondani, evés közben jön meg az étvágy, így egy füst alatt ezt a mikrofilmet is elkészítettük. Hamarosan jön még egy – igaz, az az R-20T-ről szól majd. Ott HA5IT Tamás öt perc leforgása alatt kipakolja a T tartalmát – így mindenki kap egy támpontot, mit kell(ene) beszereznie, hogy a dobozt fel tudja tölteni. Nem lehetetlen – de nehéz. S akkor hajtás után lássuk a rövidke, öt perces videót a távvezérlésről. HA5IT partnere ezúttal is HA5RU Gyuszi volt…

Hangulatlámpa. Szereti Ön az ilyen fényt?! Vagy netán a rádiót? 🙂 (HA5IT)

Folytatás

Így szól az R-10 – videó a másik oldalról…

Mint pár napja bemutattuk (Link), igen szépen szól HA5IT Tamás hatvanöt esztendős múlt R-10-es katonai készüléke. Igaz, a lélegzetelállító eredményt akkor még a túloldalról, egy IC-751-es adó-vevőn át nézve láthattuk-hallhattuk – de már akkor jeleztük, hamarosan befut a folytatás. Nos, ahogy ígértük, itt második fejezet – reméljük elnyeri tetszésetek az alábbi, tíz perces QSO. HA5IT partnere ezúttal HA5RU Gyuszi volt.

R-10 – közelkép egy gyönyörű lomhalomról (HA5IT)

Folytatás

Túl a félidőn – R-20 III. fejezet

Meglepő érdeklődést váltott ki az R-20-ról (illetve úgy általában a katonai rádiókról) szóló sorozatunk. Ismerős és soha nem látott-hallott ápoltak „jelkeznek” tömegével, s kérnek tanácsot/alkatrészt/leírást saját lomhalmuk feltámasztására. A közösségi oldalakon tűzoltó és tanár ad egymásnak tanácsot, miként kell az R-10-et bekötni – s így tovább a végtelenségig. Részünkről a modern technikáról szóló cikkek elkészítését meghagyjuk a szakértőknek, s maradunk az antikvitásoknál. Igaz, a szó klasszikus értelmében véve ezekhez sem értünk – ellenben élvezettel szeretünk írni róluk. (Fogjuk föl ezt egyfajta mentségnek, ha kérhetjük. 🙂 ) Az pedig külön hab a tortán, hogy ezek az öreg masinériák – lásd a Military Szakosztály előző bejegyzését – meglepően tisztán képesek szólni az éterben. (Igen-igen, előbb-utóbb a többit is beröffentjük, a QSO-ról pedig videót gyártunk.) A cikk Dénes (HA8BDE), Tamás (HA5IT), klubtársunk – és nem mellékesen kisleányom – Husibabócza valamint kisebb részt a magam munkája nyomán született. A bevezető végére pedig a szokott galériát is mellékeljük, mert tudjuk, igény van rá gazdagon…

Egy R-20T és egy R-20 – vajon a T mit takar? 🙂 (HA5IT)

Folytatás

Így dübörög az éterben egy hatvanöt éves R-10-es

A mai DMR-es írás után gyorsan visszatérünk saját (táp)talajunkra, azaz a múltba, lévén a modernitásból is megárt a sok(k). 🙂

Van abban valami idegborzoló, amikor egy hatvanöt esztendős masina jeleit veszi az ember az éterben. Igaz ami igaz, modern, digitális adó-vevőkkel megszórt korunkban csöppet tán furán hat ez az antik hang a légből, de aki szereti e lomokat, az minden további nélkül elnézi az R-10 sajátságos üzemmódját. A felvételt klubtársunk – egyben kisleányom –, Husibabócza készítette, s a főszereplő természetesen nem a videón szemlélhető HA5CBM és/vagy az IC-751, hanem értelem szerűen a csak hallható HA5IT Tamás és a saját R-10-e. Az ápoltakra való tekintettel mellékeltünk pár fényképet – továbbá a videón szemlélhető rendetlenségért ezúton is elnézést kérünk…

HA5IT Tamás R-10-es készüléke – a hajtás után a hangját is meghallgathatod… 🙂

Folytatás

Ahogy egy totális lámer látja – személyesen a DMR-ről

Sokak kérésére íme egy kis modernitás: írunk a DMR-ről. Nem olyasmit veszünk górcső alá, amit  a fejlesztők itt-ott lejegyeztek, hanem azt, amit eddig mástól hallottunk és mi magunk átéltünk. Nem lesz hosszú anyag, s mivel ez nem katonai technika, fényképet sem vagyunk képesek mellékelni – legfeljebb a saját, klubtársaktól ajándékba kapott rádiónkat tudjuk ide iktatni illusztrációként. E cikk(kecske) csak kedvcsináló azoknak, akik még nem bírnak efféle eszközzel. Mivel ezt nálunk úgy is mindenki jobban érti, esedezünk, nézzétek el nekünk, ha zöldségeket vetettünk a gépbe…

Folytatás

Magyar katonai rádióállomások és rádiókészülékek 1914-1945

Mindig öröm „ápoltak” könyveit olvasni, azokról a nagyérdeműnek hírt adni. Mivel ezen digitális kikötő a rádiózással foglalkozik, érthető, ha nem a sisakokról, fegyverekről vagy kitüntetésekről szóló kiadványokat szemlézzük, hanem leragadunk az – esetünkben – katonai lomhalmoknál. Balás B. Dénes HA8BDE, jeles technikatörténészünk és Rajnai Zoltán ezredes, a Ludoviceum tanára a közelmúltban közös könyvet írt e témakörben. Alkotásuk hiánypótló, hiszen ilyen alapos és összefogó mű 1992. óta nem látott napvilágot. (Zárójelben érdemes közbeszúrni, az a bizonyos 1992-es könyv mindössze 250 – kétszázötven – példányban hagyta el a nyomdát, így túlzott közismertségről esetében cseppet sem lehet szó..) Olvasása nem csak azoknak javallott, akik vonzalmat éreznek a military adó-vevők iránt, hanem azoknak is, akik kíváncsiak a kor viszonyaira. Az alább következő részlet az R/5a-t tárgyaló fejezetből származik – ezen kívül van még úgy ötvenkilenc, valamint kétszáz ábra és fénykép. Zárásként pedig egy kérés: ha idézed, hivatkozz a szerzőkre. Nem csak az R/5a, hanem minden esetben.

 

Egy remek könyv… Folytatás

Finn R/6 újratöltve

Az alábbi írást HA8BDE Balás B. Dénes küldte nekünk. Mint a minap (Link) beszámoltunk róla, egy finn múzeumban (Link) egészen elképesztő, magyar eredetű rádiókra bukkant a legnagyobb magyarországi gyűjtő oldal, a http://roncskutatas.hu egyik tagja, Elnar. A letöltött és oldalunkon is bemutatott fényképek láttán Dénes barátunk tett pár figyelemreméltó megállapítást – reméljük, egyetlen “ápolt” sem veszi zokon, ha ezeket megosztjuk a nagyérdeművel.

Ez bizony egy háború előtti magyar lomhalom, az R/6

Folytatás

Azok a finom részletek – R-20 II. fejezet

Ahogy ígértük, folytatjuk az R-20 készülékek bemutatását. Jelen fejezet szintén Balás B. Dénes, HA5IT Tamás, kisleányom, Husibabócza és csekélyebb részt a magam munkája nyomán született. Fontos közbevetni, az előző adag közzététele után számos megkeresést kaptunk – ki teljes készüléket, ki alkatrészeket szeretett volna általunk vásárolni, míg mások az eredeti leírást hiányolták. Mivel egyikünk sem kereskedő vagy raktárkészlet felhalmozó, segítségadási lehetőségeink erősen korlátozottak. (Ennek ellenére persze senkit nem küldünk el.) Újfent felhívjuk olvasóink figyelmét a lomhalom kifejezésre, amely a kedveskedő angol boatanchore magyar megfelelője. S akkor most következzenek a részletek a végén egy galériával…

R-20 és R-10 by HA7PC Karesz (Szentendre, Altiszti Akadémia)

Folytatás

NVIS hírek a hatvan méterről

Az alábbi beszámolót HA5OW Laci készítette, s az ő hozzájárulásával tesszük közzé. Fénykép most nincs, csak – úgymond – száraz szöveg. Ám kár lenne szem elől téveszteni, hogy azok, akik hatvan méteren az NMHH engedélyével megjelenhetnek azért dolgoznak, hogy egyszer minden magyar amatőr szabadon művelhesse ezt a csodálatos sávot…

Képünk tényleg csak illusztráció…

Folytatás

Gerecse TV torony – amely nem kilátó

Olykor egészen furcsa kérdések érkeznek a rádióklubhoz. Akadt olyan, aki az amatőr televízió rövidítését az ATV-vel tévesztette össze, s úgy gondolta, egy önéletrajz beküldésével biztos álláshoz juthat nálunk. Valaki azt szerette volna elérni, hogy adjunk neki helyet a kalózadóként üzemelő FM műsorszóró állomásához – míg megint más azt szorgalmazta, telepítsünk számára privát meteorológiai állomást akárhány méter magasra. Persze a sok zöldség között üdítő kivételek is akadnak – ilyen volt B. L. kisdiák édesanyjának S. M-nek a kérése: e szerint az ifjú azt tűzte ki maga elé feladatul, hogy dolgozatot ír a Gerecse tetején álló, az Antenna Hungária Zrt. Tulajdonában lévő TV toronyról. Amit tudtunk, segítettünk neki – a remekbe szedett dolgozat apró kiegészítéssel alább olvasható. Egyben itt is tisztelettel köszönjük az AH Zrt. segítségét e cikk elkészítéséhez és közzétételéhez.

Az Antenna Hungária Zrt. telephelye a Gerecse tetején (A fénykép az AH Zrt. tulajdona)

Folytatás