Az ember néha ott is kincsekre lel, ahol aztán végképp nem számít rá. Ide sorol immár az az elméletileg “kiürített” külső D-17-es raktár is, ahonnét az alább következő kiadványok együttesen előbukkantak.
A szemét relatív kategória. Van, aki egy alátétet is sajnál kidobni – más meg teljes, tekintélyes értékű katonai rádiógyűjteményt hány(t) bele egy nyolc köbös konténerbe csak azért, hogy utólag bosszút álljon egy – addigra amúgy sajnálatosan elhunyt – rokonán. Szerencsére az ember olykor tud megfelelő időben jó helyen lenni – ami esetünkben a szinte “csontra” kipucolt, külső D-17-es jelű raktárat jelenti.
Nem, ez nem az a hodály, ahonnét Jászapátiba került a cucc. Az bizony gyakorlatilag egy külön regény, mely egyszer talán majd leírható lesz oly formán, hogy nem bántunk meg vele senkit. A külső ‘D’ inkább olyan, hogy az amatőr/gyűjtő megbecsüli, hogy beengedik. Még akkor is, ha már elvileg és jelenleg csak a szél jár a polcok között.
Az ember tehát besétál a megfelelő helyre, ahol lekezel az illetékes szakközegekkel, majd hozzáfog átnézni a sarokba összehordott szemetet. A munka egyáltalán nem reménytelen – sok más mellett így került elő a külső D-2-ből az R/3 beszélője is. Persze le kell szögezni, a cucc kilencvenöt százaléka tényleg mumifikálódott egerekből, ezer éve porosodó lepkékből, döglött poloskákból és legyekből, továbbá már olajos rongynak sem alkalmas ruhákból áll – de a maradék cca. öt százalék már értékes – lehet.
Közbevetve le kell szögezni: néhányan még mindig úgy hiszik, e cikkek holmi bosszantásra születnek. Ez marhaság, s aki így gondolkodik, merő (meredt) tévedésben él. Sokkal inkább arról forog a szó, hogy (újfent) sikerült megmenteni valamit az enyészettől – s ezt az örömöt igyekszünk továbbadni Nektek. Arra pedig külön és nyomatékkal hívnánk föl a figyelmet, hogy másokkal ellentétben a HA5KDR tagjai tehetségükhöz és idejükhöz mérten folyamatosan igyekeznek megosztani a birtokukba került tudást… 🙂
Visszakanyarodva a témához, a három 1940-es Híradó Szabályzat sorrendben a tábori kábel építését, a 39 M nehéz tábori kábel építését és a tábori távbeszélő forgalom szolgálatát tartalmazza. A negyedik kötet pedig Segédlet a vezetékes készülékismeret oktatásához 1949-ből.
Szerencsére nem az összesöpört akármik között voltak, hanem kitették őket az egyik, cca. 1976-ban összeállított Dexion-Salgó polcra. Hogyne hoztuk volna el mindet… 🙂
Utalunk arra, amit oly sokszor leírtunk a “Gyűjtő polca” sorozatunkban: ha címmel együtt tudod, mi van (volt), akkor beljebb vagy, mintha fogalmad sincs arról, hogy (m)ilyen könyv (nyomtatvány) létezett hajdanán. Itt tehát a fejléc megvan, lehet keresni feszt.
Nos, mára ennyire futotta, de hamarosan érkezünk az újabb civil és military érdekességekkel.
73!
HA5CBM
Miklós
Military Szakosztály