Nem kell mindig kaviár – mondogatta a legendás NSzK tévésorozatban Thomas Lieven, alias Siegfried Rauch. Most mi ezen elv mentén nem egy (katonai vagy civil) rádiókészülékről, hanem a méltán legendás és sokak által nagyra tartott magyar gyártású ASzT szögtávcsőről szösszentünk egy rövid bemutatót. Sok fotó, kevesebb duma, a stílus meg a könnyed esti fény – ahogy tőlünk megszokhattátok… 🙂 Egyben mások helyett rögvest és külön felhívnánk olvasóink figyelmét a háttérül szolgáló lepedőre. Tiszta, ám kockás, mert hajtogatva volt a párnacihában – nekünk most csak erre fussa, de őszintén, nem is ezt kell bámulni, hanem a kukkoldát… 🙂
Csapjunk a lecsóba mindjárt egy fontos aprósággal, olyasmivel, amit a Gyűjtő polca sorozatban is megemlítünk néhanapján. Az ASzT leírásának bal felső sarkában van fura betű-szám kombináció: TÜFE/278. A TÜFE annyit tesz, hogy tüzérségi figyelő eszközök – a 278 meg a jelzetszám a csoporton belül. Azaz ha valaki így keresi, bizonnyal rábukkan, ha egyszer megérjük, hogy ismét lehet majd vásárolni számla ellenében a szabályzatraktárban. A cím meg ugye dettó leolvasható – na ezt kell beírni az antikvárium előjegyzési rovatába. (És természetesen a könyv nem eladó s kölcsön sem kérhető, továbbá szeknnelni sem fogjuk napestig, hogy aztán mások a vaterán árulják sok pénzért – mint ahogy az pár éve megesett egy másik bumáskával…)
Bontott csirke – akarjuk mondani robbantott ábra az ASzT szögtávcsőről.
Mire jó az ASzT? Amit biztosan kijelenthetünk: nézelődésre tuti megfelel. Aztán arra is, hogy két okulárt kellően messze szembeforgatva egymással és egy kis kiegészítővel a betekintő nyílás elé a fény frekijén kommunikáljunk vele. Mint egy lézertelefon – van ilyen, sőt, igen régen létezik. Koránt sem mellékesen mondva egy ilyen házi építése épp olyan amateur-tevékenység (lenne), mint 3,5 MHz-en távírózni vagy négy méteren nyomatni az FT8-at.
A fenti képről gyönyörűen leolvashatóak az ASzT adatai. A tízszeres nagyítás szerintünk már pont az a határ, ami fölött kézben tartva egy távcsövet több lesz a méreg mint az öröm – de mivel itt egy állványos miskulanciáról dumálunk, a rezgés veszélye nem fenyeget.
Mint szemlélhető, emlegetnek itt valami toldatot is, mely hússzorossá varázsolja a kukkerünket. A kiegészítő alant szemlélhető. Figyelem, egy készletben csak egy darab kétszerezőt helyeztek el a 41-es hadiüzemben, azaz a Magyar Optikai Művekben. Azaz ha hozzájutsz egy ládás példányhoz, ne metszd el az eladó torkát a “hiányzó” példányért… 🙂
A fenti fotókon tehát a kétszerezőre hívnánk föl a figyelmet. A vászonsipkák és a fémkupakok s sérülékeny optikát oltalmazzák, míg a jobbra kiálló alakra hajlított acéldrót a szerkezet rögzítését szolgálja az ASzT tetejéhez. A túlméretes stiftet a tetőn kiképzett akasztóba kell illeszteni. A segédberendezés palástja alatt egy rugó kapott helyet, így a csatlakoztatás a hátrahúzás révén pikk-pakk megvalósítható.
Ha a kétszerezőket leszedtük az alapoptikáról, akkor az üvegbúrára egy bőrből készült kupak kerül védelem gyanánt.
A ládából elővett ASzT nagyjából így mutat. A berendezés billentését a középen látható nagy gombbal kell rendezni:
…ehun-e! 🙂 A recézett oldalú korong forgatásának hatására az optika +/- elevál, míg a zöld gomb az elért helyzet rögzítését biztosítja. Persze joggal –nem, nem merül-, hanem vetődik föl, lévén a merülés minden ellenkező híreszteléssel, téves könyvcímmel és rossz berögzüléssel szemben egy lefelé tartó folyamat -, hogy a körívű mozgást mi teszi lehetővé?
Nos, ezek a “körforgók”. Sőt, ha jobban föltekintjük, akkor a fejjel lefelé álló 70-es szám alatt kiszúrhatunk egy kis karocskát. Ha ezt felemeljük, akkor nem a csigás áttételen keresztül tudjuk forgatni az ASzT-t, hanem gyorsan oda irányozhatjuk, ahová nekünk kívánatos.
Mivel itt egy katonai optikáról beszélünk, értelemszerűen mindkét szemhez külön-külön lehet beállítani az élességet. A +/- skála számai egyébként abban is segítenek, hogy megtudjuk, mennyire jó az éleslátásunk.
Az ASzT-t – mint a mellékelt ábra mutatja – eléggé tág határok között lehet széthajtani. Ha pedig van két darab ilyen optikánk, akkor a Pitagorasz-tétel alapján meg tudjuk mondani, hogy egy adott “akármi” milyen messze van tőlünk. (Sinus, cosinus, háromszögelés és fokok valamint a két ASzT egymástól való térbeli távolsága – ugye megvan még? 🙂 )
A fenti két lap a leírásból talán nyújt némi segítséget, ha már kiszaladt a sapka alól ezen létfontosságú információ…
A távcsőhöz jár szálkereszt megvilágító eszköz és továbbá kép színű térképlámpa is. Valamint egy masszív tőcsavar is vár a ládában, ami arra jó, hogy valami közepesen korhadékos fába beletekerjük majd a felső végébe odaillesszük az ASzT-t.
Itt jobban lemérhető, milyen bizgerának mi a funkcionalitása. Tessék szépen lementeni és e szerint tekergetni a gombokat. 🙂 A teljes láda tartalma amúgy az alant felfedezhető kép alapján leltározható.
No, mi van még? Leginkább semmi – de ha valami homályban maradt, akkor kérdezz bátran a szokott nyílt- vagy privát csatornákon.
Ha van ilyen optikád, használd, élvezd ki minden lehetőségét, adottságát. Ha teheted, társaságban cipeld magaddal, s ne légy elzárkózó, ha valaki idegen bele akar pillantani.
A cikk végére pedig ide iktatunk egy linket, ahol ha nem is a teljes könyv, de annak eléggé sok oldala elérhető.
És persze rádiózz, mert az a fő hobbink! 🙂
Hamarosan jövünk az újabb érdekességekkel!
73!
HA5CBM
Military Szakosztály
Sziasztok!
Van valakinek egy “elfekvő” ASZT szögtávcső anyagismereti és kezelési utasítása eladó?
73! Laci HA3TBL
Szia Laci!
Sajnos nem tudok egyet sem.
73!
Miklós
Hello, could you translate into English the 2 pages of what is each part? Specially pages 2,6,7 and 8 of the manual. I need to know how to tilt back and force. Also, is it possible to have the manual in pdf?? Just got a new unit!!!