A gyűjtő polca – Katonai zseb-lexikon

A közelmúltban két résszel is gazdagodott a Gyűjtő polca című sorozatunk. A cikkek nyomán befutott privátim pár kedves, buzdító levél, melynek szerzői arra ösztökéltek, folytassuk az írást. Persze lehetőleg olyan, a katonai rádiózás tárgykörébe tartozó művekkel, melyek helyel-közzel azért elérhetőek az antikváriumok polcairól vagy a börzék standjain. Az alább elétek tárt alkotás is ilyen, hiszen alig egy hónapon belül két eladó darabba futottunk bele a Múzeum körúton. És igen, az áruk sem volt vészes.

photo_2022-03-20_21-25-58

Szép barna kötés, az egész alkotás szó szerint elfér egy férfitenyéren

A Katonai zseb-lexikon kiadását a Honvédség Főparancsnoka engedélyezte a 32.963/1939-es számú elnökségi határozatával. Magát a könyvet Zachár Sándor vezérkari őrnagy állította össze a legújabb szabályzatok alapján, míg a készítésért a budapesti székhelyű Attila-nyomda Rt. felelt. A kiadvány maga csaknem hétszáz oldalas, és a kor színvonalához képest igen alaposan tárgyalja meg az összes, honvédséget érintő kérdést.

photo_2022-03-20_21-25-54

Bizony, még a nők párbejképessége is fellelhető a lapokon…

A könyv I-VII. részre tagolódik. Az I. a fegyvertan, a II. a gyalogsági lőutasítás, a III. a tüzér-, a IV. a műszaki-, az V. a vegyiharccal kapcsolatos- míg a VI. a híradó ismereteket igyekszik elmélyíteni az olvasóban. A VII. rész pedig mi lehetne más, mint a tereptan. A bennünket leginkább érdeklő elem a 83-98. paragrafusokból áll. Ezen belül a 29. fejezet a távbeszélő, míg a 30. a rádió legfontosabbnak ítélt tulajdonságait és eszközeit listázza.

photo_2022-03-20_21-25-55

A legendás R/3-as rövidhullámú adó-vevő

A lapokról elsőként a 30 M egységes távbeszélő-, majd a Pfeiffer-féle központi kapcsolókészülék néz vissza ránk – utóbbiba tartozik a 23 M zengőjeles- és a 30 M egységes telefonközpont. Külön érdekesség a vezetékesekre vonatkozó forgalmi szolgálat, amely egyebek mellett a távmondatok mibenlétét is rigorózusan feltárja.

photo_2022-03-20_21-25-56

Íme a 30 M egységes központi kapcsolókészülék

Maga a könyv három berendezés, az R/1, az R/2 és az R/3 bemutatására vállalkozik. Ezen túl sok más mellett az is kiderül, hogy az említett eszközök keverten elhelyezve milyen távolságon belül tudnak úgy dolgozni, hogy ne zavarják egymást. Így például két darab R/2-es egymás mellett öt, míg mögött húsz méterre lehet…

photo_2022-03-20_21-25-57

Az R/2 rajza. Ez egy kimondottan szép lomhalom volt…

Természetesen a zseb-lexikonban rengeteg más izgalmas is föltekinthető. Így például rengeteg kézi- és nehézfegyver, menetábra, erődítési rajz és térképrészlet – hogy hirtelen mást ne mondjunk. Alant van például egy remek kis géppuska…

photo_2022-03-20_22-08-27

Egy példa az egyéb kategóriából… 🙂

És persze ott van maga a szöveg, amely első rangú korképet nyújt a Magyar Királyi Honvédségről. Tényleg. Már a fogalmazások is érdekesek, az adattenger pedig…

photo_2022-03-20_21-25-59

A korábban leírtak most is állnak: rovatunk az ismeretterjesztést szolgálja, azt, hogy akinek még nincs ilyenjük, azok immár pontosan tudják, mit kell keresniük. Egyben jelezzük, közösségi oldalunk is figyelmre érdemes. 🙂

És igen, hamarosan érkezünk majd az újabb érdekességekkel

 

73!

 

HA5CBM
Miklós

Military Szakosztály

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .