Nyolc henger, majd szét vet az erő…

1318477f-4248-4eda-9d78-1c3d3fd48179

HA7PTY Pityesz a rádiós térben a győzelem V-jét mutatja. Tele puttyony, talán már nem jön közbe semmi…

Nagy menet volt! HA7PTY Pityesz, HA5IKS Pisti, HA7EO Attesz és HA8BIT Péter összerakta a Zil-131-et. Talán még emlékeztek, ezt már egyszer már megtettük, de a technika az utolsó pillanatban megadta magát egy repedés és vízfolyás képében. Most a hiba elhárítva, reméljük, hiba híján jutunk el vele a Gerecse tetejére. A cikkecske végén pedig egy kisfilm várja az érdeklődőket… 🙂

Folytatás

Színpadon a KX3 és panadaptere

Mozgalmas napon vettünk részt tegnap Szentendrén, a Magyar Honvédség Altiszti Akadémiáján. Egyebek mellett összeraktuk az R-10x család negyven méter hosszú haladó hullámú antennáját a tetőn és megcsodáltuk barátunk KX3-as készülékét és a hozzá tartozó panadaptert. Csapongó beszámoló egy tartalmas csütörtökről…

84ca8c8c-dc30-4f3c-883c-94da1f0e1d57

Nem veszek ilyen rádiót! Nem veszek ilyen rádiót! Nem veszek ilyen rádiót! Nem veszek ilyen rádiót! … (by HG6PTZ Tamás) 🙂

Folytatás

Sokan kérték – íme a PAB-2 leírása

Az elmúlt egy évben több privát kérést kaptunk a PAB-2-es tüzérségi tájoló kapcsán. Ugyan mi – miként a mellékelt “ábra” is mutatja 🙂 – egy rádióklub vagyunk, de talán megbocsájtható, ha megnyilvánulásaink olykor más területekre is elvezetnek. Így két-három esztendős távközzel szoktunk például recepteket is adni- ennyinek szerintünk bele kell férnie… Most egy optikai anyag érkezik – military cucc a javából, s hála Istennek egyre több kerül belőle magánkézbe. Töltögessétek, használjátok egészséggel… 🙂 S ha majd “dől” a siker, ne felejtkezzetek el rólunk sem! Magyarán egy villanylevelet nagy-nagy örömmel veszünk a szerzett tapasztalataitokról! 🙂

10

Így kezeld a PAB-2-det! 🙂

Folytatás

Nem tervezett QSO-k 70 MHz-en

Azt mondják, manapság, az on-line szervezhető összeköttetések korában nincs sok értelme az URH frekvenciákon random hívogatni. Szerintünk ez nem így van. Szomorú, de a helyzet kísértetiesen hasonlít a 21-24-28 MHz-en tapasztalható állapotokhoz. Jelesül arra gondolunk, hogy ha a “net szerint” nincs terjedés, akkor nem találunk partnert úgy sem, ha közben mégis hasít a sáv. Olybá tűnik, az amateurtársak döntő többsége fura módon mesterségesen zárja el maga-magát a váratlan örömöktől – s ez szerintünk nincs rendjén. Természetesen tudjuk, tényleg nincs “mindig” terjedés, de amikor az évtizedes tapasztalatok szerint mégis van, akkor érdemes a sávban egerészni. Egyrészt jó móka, másrészt a váratlan siker olykor többet ér mint az apróra megtervezett és előre borítékolható győzelem…

9b71fe24-3629-4afd-bbd6-b61d2d7cc19c

EI2FG már majdnem kétezer kilométerre van a Magyar Honvédség Altiszti Akadémiájától. Lehet, másnak ez mindennapi, ott mégis szívből örültünk neki! 🙂 Persze tudjuk, öt összeköttetés nem sok, de nekünk a hatszázötvenöt kilométerre lévő LZ2WO tökéletes lezárása volt a napnak…

Folytatás

A gyűjtő polca – Pokorny Hermann – Emlékeim

A láthatatlan kém – kortársai így nevezték az első világháború egyik legjelesebb, javarészt orosz “relációban” dolgozó rádiófelderítőjét, akinek kalandos élete saját tolmácsolásában olvasható a Petit Real Könyvkiadó gondozásában 2000-ben megjelent műben. Azt, hogy a hajdani tábornokot még a szovjet korszakban is mennyire respektálták “odaát” mi sem mutatja jobban, hogy amikor a budapesti ostrom alatt személyesen jelentkezett Malinovszkij tábornok főhadiszállásán, akkor a marsall külön tiszti járőrt küldött a lakására az ott őrzött első világháborús feljegyzésekért. Aki szeret gondolkodni, a mondatok mögé nézni, annak mindenképpen javallott e remek könyv beszerzése, elolvasása.

(A munkahelyi szkenner sajnos még mindig dögrováson van. Viszont a szándék megvolt, a lényeg pedig úgy sem ez, hanem a figyelem felkeltése e remek könyv iránt… 🙂 )

Folytatás

Izgalmak a múltból

A net végtelen bugyraiban rengeteg olyan cikk lappang, amely apró mozaikokkal szolgál a hazai amateurizmus hőskoráról, a különböző katonai és polgári titkosszolgálatokhoz kötődő kapcsolatáról. Ezek – mivel általában külön nem reklámozzák őket sehol – döntően csak egy szűk réteget érnek el, s esetleges, hogy a nagyközönség rájuk bukkan-e. További hátrány, hogy javuk rendes papírformátumban kerül ki, s teljességgel a szerzőkre vagy a megjelenést finanszírozó intézetek kénye-kedvére van bízva, hogy a nagy egészből mennyit digitalizálnak. Az írás rövidke, de a linkek magukért beszélnek. S legfőképpen: keressetek Ti is efféle anyagokat! 🙂

Folytatás

Egy legendás katonai telefon – a TBK-67

A HA5KDR teljes csapata fokozott hangsúlyt helyez a kezdők támogatására. A segítség egyik eleme, hogy rendre igyekszünk olyan cikkeket lehozni, amikkel egy első lépéseit megtevő, és/vagy aktív gyűjtő, esetleg amatőrbe oltott military vénájú rádiós előrébb juthat. E folyamba illik minapi, az UM végfokozat SSB-s használatát tárgyaló írásunk épp úgy, mint a jelen cikk, melynek tárgya a TBK-67-es telefon rövid ismertetése.

Külön hálás szívvel köszönjük HA5IT Tamásnak a tőle megszokott, kiválóan beállított és tűéles fotókat!

IMG_3166

Tamás patika állapotú gyűjteményes – és koránt sem mellékesen említve – kiválóan működő készüléke

Folytatás

Új szerepkörben az UM végfok

Szívből reméljük, ez a rövidke cikk sokaknak meglepetést fog okozni. Igaz, a négyféle UM-ből jelenleg HA5IKS Pistivel csak az elsővel végeztünk kísérleteket, de hamarosan górcső alá vesszük az kettes és hármas kivitelt is.(Számunkra momentán azok érhetőek el.) Mi persze őszintén bízunk abban, hogy a többiek is tudják azt, amit a “sima” UM – de majd kiderül a vallatásnál. S hogy ez mi is? A cikk végére kiderül a meglepetés! 🙂

photo_2018-07-05_20-12-03

Íme egy, a gyári ládájából a próbára elővett UM végfokozat

Folytatás

PSE QRS! – azaz gondoljatok a kezdőkre!

Nem vagyunk egyformák – akad, aki eleve úgy születik, hogy a kezében ott a billentyű, mások pedig kínkeservesen sajátítják el a tudást. E sorokat egy évnyi tapasztalat szülte, s előre jelezzük, nem fest túl szép képet azokról, akik kint dolgoznak a sávban. Persze pozitív kivételek mindig akadnak, de az összkép – nos, az nem túl rózsás…

Folytatás

A gyűjtő polca – Repülőgép berendezések

A cím láttán jogos lehet a kérdés, mi a szöszt keres itt egy repülőgép berendezésekkel foglalkozó könyv? Ám ha jobban végiggondoljuk könnyen beláthatjuk, e körbe tartozik sok egyéb mellett például a rádió és a radar, így “helyi” létjogosultsága már nem is igényel bővebb magyarázatot. Igaz,e kiadvány nem mai csirke, de a fizikai alapelvek a kiadás óta nem változtak: a csőben az elektronok ma is olyformán vándorolnak mint anno, s az ellenállás szerepe sem módosult. Mondjuk a hullámok terjedéséről ma már kétségtelenül többet tudunk mint az ötvenes években, de egy, a múlt iránt érdeklődő amateurnak semmiképp nem lesz ártalmára ha megismeri, miként gondolkodtak e kérdésről eleink…

Folytatás